Programme

The first lecture will begin in the afternoon of 7 February (Sunday) and the last lecture will end in the evening of 11 February (Thursday).

The workgroup meetings are scheduled for Monday, Wednesday and Thursday from 9:00 until 12:00. The invited talks are generally scheduled from 13:30 until 18:00.

A PDF version of the schedule below is also available.

Directly jump to the schedule for Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday or Thursday.

Schedule

Sunday

08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 12:00 Free
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 Lämmerzahl: How to search for quantum gravity effects (Download slides)
14:30 – 15:30 Genovese: Toward testing quantum gravity on an Optical bench. (Download slides)
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:00 Di Domenico: Precision tests of CPT symmetry with entangled neutral K mesons in the search for quantum gravity effects (Download slides)
17:00 – 18:00 Mnev: Cellular BV-BFV-BF theory
18:00 – 18:30 Coffee break
18:30 – 19:00 Watcharangkool: Linear stability of noncommutative spectral geometry (Download slides)
19:00 – 19:30 Savvidy: Extension of the Poincare Group and of Yang-Mills fields (Download slides)
19:30 – 20:30 Dinner
20:30 – 21:30 Evening discussion

Monday

08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 12:00 WG1 (Noncommutative Geometry Applications)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 Sułkowski: Non-commutative Riemann surfaces and conformal field theory (Download slides)
14:30 – 15:30 Dobrski: Fedosov construction and dynamically noncommutative gravity
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:00 Beggs: Semiquantisation and Poisson-Riemannian Geometry (Download slides)
17:00 – 18:00 Castellani: Nonassociativity emerging from higher form gauge fields (Download slides)
18:00 – 18:30 Coffee break
18:30 – 18:50 Steinacker: The fuzzy four-sphere and its stabilization by vacuum energy (Download slides)
18:50 – 19:10 Luc: The construction of slow-roll expansion in Loop Quantum Cosmology
19:10 – 19:30 Trzesniewski: A study of the Curved Field Space Theory (Download slides)
19:30 – 20:30 Dinner
20:30 – 21:30 Evening discussion

Tuesday

08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 12:00 MC
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 van Suijlekom: Grand Unification in the Spectral Pati-Salam Model (Download slides)
14:30 – 15:30 Chatzistavrakidis: Fuzzy extra dimensions, matrix models and particle physics (Download slides)
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:00 Blumenhagen: From Double Field Theory to Large Field Inflation (Download slides)
17:00 – 18:00 Meusburger: Hopf algebra gauge theories and Kitaev models
18:00 – 18:30 Coffee break
18:30 – 19:00 Hajac/Tobolski: There and back again: from the Borsuk-Ulam theorem to quantum spaces (Download slides)
19:00 – 19:30 Dobrev: Invariant Differential Operators in Noncommutative Quantum Group Setting (Download slides)
19:30 – Conference Dinner

Wednesday

08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 12:00 WG5
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 Obers: The return of Newton-Cartan spacetime (Download slides)
14:30 – 15:00 Coffee break
15:00 – 16:00 Rippon: The Trouble with Girls?: Why Plastic Brains aren’t Breaking Through Glass Ceilings
16:00 – 17:30 Round table discussion
17:30 – 18:00 Sakellariadou: Emmy Noether (Download slides)
19:30 – 20:30 Dinner
20:30 – 21:30 Evening discussion

Thursday

08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 12:00 WG2 (Noncommutative Geometry Structures) and WG3 (Gravity models)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 Schupp: Quantized geometry, gravity and higher structures
14:30 – 15:30 Eichhorn: Asymptotically safe quantum gravity
15:30 – 16:30 Yoshida: Towards the gravity/CYBE correspondence (Download slides)
16:30 – 17:30 Live Stream from VIRGO/LIGO about new results on gravitational waves (and Coffee break)
17:30 – 18:00 Kanatchikov: Precanonical quantization of gravity: from quantization of differential forms to the the cosmological spin-connection field and of a possible fractality of space-time (Download slides)
18:00 – 18:30 van Tongeren: Drinfeld twisting AdS/CFT (Download slides)
18:30 – 19:30 Final discussion
19:30 – 20:30 Dinner